Možnosti současného Internetu

V současné době nemusíme Internet využívat pouze kvůli elektronické poště, k získávání informací či chatování v sociálních sítích.

WebOS, slepá ulička?

Po roce 2004, kdy se začalo mluvit o tzv. Web2.0, se roztrhl pytel s mnoha teoriemi a vizemi, kam Internet bude směřovat a jaké možnosti bude nabízet.

Jedna taková rozšířenější vize praví, že se v budoucnu vše přesune na ?web? a budeme pracovat pouze on-line přes prohlížeč. Že možná ani nebudeme potřebovat operační systém tak, jak ho známe dnes, ale budeme využívat jakýsi WebOS na Internetu.

Když se nad tím člověk zamyslí, zjistí, že to asi není úplně to pravé. Stačí si uvědomit, jak pomalu se webové standardy vyvíjí a ještě pomaleji implementují. Máme tady přes třicet let starý síťový model TCP/IP, který využívá bezstavový protokol HTTP1.1 a IPv6 má pořádné porodní křeče.

Jak by na takových technologiích mohla solidně fungovat celá infrastruktura operačního systému či plnohodnotná práce na počítači si nedovedu představit. Když k tomu ještě přičtu, že se nedá spoléhat na internetové připojení vždy a všude, a to ani v budoucnosti, je jasné, že tudy cesta nevede. Operační systémy zítřka budou navíc využívat velice sofistikované filesystémy s větší abstrakcí a komfortní UI, takže jejich konec se opravdu neblíží (o nich někdy příště).

Kolem roku 2005 se začala objevovat spousta tzv. WebOS. Měly demonstrovat možnosti JavaScriptu a interaktivity Web2.0. Tehdejší verze prohlížečů a HW výbava počítačů neumožňovala slušný výkon, a tak to celé vypadalo jako pěkný experiment. Do dneška pár exemplářů přežilo, lze si tak vyzkoušet, jak by probíhala práce na počítači čistě přes web. Současné prohlížeče mají mnohonásobně rychlejší layout a JS enginy (jádro Trident IE je výjimka), a tak je práce svižnější.

Jeden z lepších WebOS je například eyeOS. Nabízí několik aplikací jako je kalendář, textový i tabulkový procesor, adresář, RSS čtečku, atp.

Celý článek na webu FG Forrest

Google+